Odklad po odklade

Odklad splátok v rámci zákona Lex Korona sa pomaly končí. Posledným termínom na využitie odkladu v rámci zákona Lex Korona bude 31.03.2021. Klienti, ktorí požiadali o odklad v prvých mesiacoch pandémie začínajú opätovne nabiehať na splácanie svojich odložených záväzkov. Aké možnosti však majú klienti, ktorých finančná situácia je vážne poznačená pandémiou?

Refinancovanie úveru

Najčastejším dôvodom, prečo klienti refinancujú svoje záväzky je ich túžba platiť menej za požičané peniaze. Medzi najrozšírenejší refinančný úver patrí tzv. „čisté refinancovanie“. Podmienky využitia tohto typu refinančného úveru sú spojené s dodržaním základných podmienok:

Mimoriadne splátky,
rozdiely medzi bankami

Na rýchlejšie splatenie svojej hypotéky môžete použiť mimoriadne splátky. Vedeli ste ale, že medzi bankami sú aj v tomto smere veľké rozdiely?

Odklad splátok

Obmedzenia, ktoré spôsobil Covid-19 do výraznej miery ovplyvnili platobnú stabilitu a disciplínu klientov všetkých bankových domov. Každý klient mal možnosť, aj pred vypuknutím pandémie, požiadať svoju banku o odklad splátok, resp. o reštrukturalizáciu dlhu svojich úverov.

Fix? Ako veľmi zaväzuje?

Každý, kto si vzal hypotéku vie, že jeden z dôležitých parametrov úveru je fixácia úrokovej sadzby. Je to obdobie, počas ktorého banka nezvyšuje klientovi dohodnutú úrokovú sadzbu. Následne, po skončení fixácie, navrhne banka novú úrokovú sadzbu, ktorá odráža aktuálnu situáciu na trhu hypoték. Najčastejšie inklinujú Slováci k 3 ročným a 5 ročným fixáciám. Spravidla platí, že čím je fixácia dlhšia, tým je úrok vyšší.

Kúpa alebo výstavba rodinného domu

Vývoj realitného trhu za posledných päť rokov rozbehol stavebnú činnosť nielen v oblasti bytov, ale aj v oblasti rodinných domov. Nové štvrte, ktoré vznikajú najmä v okolí väčších miest poskytujú klientom komfort a súkromie za cenu bytu, čo prirodzene láka mnohých klientov. Aký je rozdiel medzi kúpou skolaudovaného rodinného domu a rozostavaného, na čo si dávať pozor a aké informácie preverovať vám zodpoviem v tomto blogu.

Hypotéka na rekonštrukciu alebo ešte jednoduchšie ?

Potrebujete spraviť rekonštrukciu rodinného domu alebo bytu a hľadáte najvýhodnejšiu cestu? Aké sú najjednoduchšie spôsoby dokladovania a čo všetko k tomu budem potrebovať? Pozrieme sa na viaceré možnosti ako hypotékou dokladovať takúto rekonštrukciu.